10 причини да станете интегративен психотерапевт и психосоматик
Психотерапията е област, която става все по- търсена, за да отговори на предизвикателствата на съвременния живот. Популярният до скоро израз: “Да не съм луд да ходя на психотерапевт” , вече отдавна е отживелица. Хората търсят помощта на психотерапевти не само при сериозни психични и емоционални проблеми, но и когато са изправени пред чисто житейски проблеми като криза в семейството, проблеми с работата, неизяснени взаимоотношения с роднини и приятели, липса на значими интимни връзки, проблеми с децата, необясними медицински симптоми и всякакви други предизвикателства на днешния човек.
“Защо трябва да е трудно?”, бих попитала аз. Защо да не се възползват от помощта на психотерапевт, който може да насочи, да помогне в разбирането на проблема и да работи за благото и интереса на клиента си? Този вид услуги стават все по- необходими и има много хора, които се насочват към практикуването на такива “помагащи” професии като психотерапията. Но желаещите да се обучават изпадат в недоумението къде и как да придобият нужната квалификация, която да опосредства това тяхно решение. В света съществуват над 300 обучителни модалности, които подготвят психотерапевти. Нито една, според моето мнение, не е по – добра или по – лоша от другите, всички са ефективни за определен тип проблематика.
Самата аз, работейки над 20 години в тази сфера, най- накрая стигнах до уместно разрешение на проблема. Създадох институт, който да интегрира няколко подхода, включително и обучение по психосоматика. Нарекох го “Институт по психосоматика и интегративна психотерапия”, въпреки че далеч не съм открила “топлата вода”. Интегративни психотерапевтични школи има от преди повече от 40 години в различни части на света. Ние просто разглеждаме, в различните модалности, едни и същи проблеми от различна перспектива, или да кажем, изследваме различните аспекти на Аза. Понякога ползваме и различни термини, но крайната цел на всички терапии винаги е една: благоденствието на клиента, негова цялостност и субективно му усещане за щастие, независимо как сме стигнали до него.
За това по- долу съм обобщила преимуществата на интегративната психотерапия, що се отнася за аспекта на обучение на бъдещите психотерапевти.
- Интегративния подход обхваща задълбочено познаване на няколко модалности, за да може терапевта да има повече инструменти и по – широко интерпретиране на проблематика на клиента.
- Интегративна психотерапия стъпва на 3 основни фактора, общи за всички модалности и ориентации, които помагат за промяната в клиента (посочени още през 1936г. от Rozenweig): личността на психотерапевта при извършването на тази промяна; интерпретациите, които предлагат на клиентите алтернативен поглед върху ситуацията им; и вярването, че промяната в една област може да има позитивни резултати в съвсем друга област от живота му (различните ориентации могат да се фокусират върху различни области от живота на човека и да улеснят тази промяна на много нива). Този фокус върху общите фактори остава централна характеристика на интегративното движение като цяло.
- Интегративната психотерапия сътворява на практика толерантност между различните психотерапевтични направления, в името на благоденствието на клиента.
- В днешно време, нито една дисциплина не е самодостатъчна, включително традиционната медицина, да отговори на комплексните нужди на клиента. За разрешаването на един чисто медицински и проблем често е необходимо сътрудничество, а не конкуренция, между специалистите в различни области и интегративната психотерапия и психосоматика е едно от полетата, в което се осигурява това сътрудничество.
- Интегративните психотерапевти не само са обучени в различни психотерапевтични модалности, които да покрият широк спектър от психологически и емоционални проблеми на клиента, но изучават и дисциплини като психохоневрология, анатомия и психофизиология, психодиагностика, психопатология и психосоматика, които далеч надхвърлят изискванията на традиционното обучение по психотерапия.
- Студентите по интегративна психотерапия са поощрявани да участват в допълнителни обучения, конференции и семинари на колеги от други школи, които култивират и съдействат за толерантност и либералност към “инакомислещи” специалисти, или такива от други области, различни от психотерапията.
- Интегративните психотерапевти преминават през интензивно практическо обучение, в което се набляга на психотелесната психотерапия, емоционалната интелигентност, фамилна и системна психотерапия и други дисциплини с чисто практическа насоченост, като включва и симулации на психотерапевтичния процес.
- Психосоматиката е дисциплина с дълга история, но до скоро е основно под шапката на традиционната медицина, за съжаление без голямо практическо приложение. Често се свежда до заключения като “Всичко ти идва от главата”, “От нерви е”, „Намали стреса и всичко ще ти мине“; и други подобни нищо незначещи изказвания. Интегративния психотерапевт и психосоматик е обучен в над 25 модела на психосоматичния генезис и в процеса на терапия изследва над 25 причини, които способстват или са причина за страданието на човека, без, същото време, да пренебрегва чисто медицинските подходи и сътрудничество с традиционната медицина.
- Медицински необясними симптоми, синдроми и заболявания са основен фокус в обучението по психосоматика, като е включена също психоонкологията и детска психосоматика. Човек не е едно тяло – машина, сбор от части и биохимия, както и не е само психика и мисъл, а неразривна комбинация между двете, и като такава не може да бъде разграничаванана на някакви съставни части
- И не на последно място, както във всяка професия, етиката е от основно значение. Да бъдеш интегративен психотерапевт е не само призвание, но и отговорност. То е също и умение да съчетаваш и разбираш теория и практика, да умееш да прилагаш последните научни изследвания в името на здравето и добруването на клиента.
И ако все още имате въпроси, не се колебайте да се свържете с нас за повече информация!
Светла Банкова
0885 26 44 00