Гещалттерапия
Понятието „гещалт“ идва от немски език и означава възприятие. Гещалтът представлява цялост и форма, той е съставен от фигурата и фона, от човека и неговата среда слети в едно. Човек постоянно носи своя гещалт, който след като удовлетвори, се насочва към следващия такъв.
Основният принцип в този тип терапия се съдържа в максимата „Цялото е повече от неговите съставни части“. Казано с други думи, това е холизмът или изкуството да приемем човека насреща като цялостно същество, защото всяко едно разделяне на съставните му части изкривява реалността и противоречи на естествения процес на развитие. Както пише Ян Смит в своя труд „Холизъм и еволюция“: „холистичният организъм съдържа своето минало и голяма част от бъдещето си в своето настояще“. Оттук стигаме до екзистенциалния характер на гещалттерапията, в центъра на която е животът на индивида тук и в настоящето, както и върху отговорностите му при вземането на ежедневните решения, които са негови неминуеми спътници.
Също така можем да определим гещалттерапията и като феноменологична дотолкова, доколкото тя се занимава с личностните възприятия на човека и субективната му реалност. Гещалттерапията обръща внимание и на преживелищния опит на клиента като се фокусира върху начините, по които той мисли, чувства и реагира в процеса на изграждане на своите взаимоотношения с околните. Разбира се, по време на терапията, клиентът „репетира“ и подобрява своите умения в общуването с терапевта и поради това тя съдържа и своя фундаментален диалогичен характер.
В ядрото на гещалттерапията са контактът, целостта, съставляваща Аз-ът и другите, без които той няма как да живее нормално. Друг важен момент е насочеността на метода основно към настоящия най-важен за клиента гещалт, чиято жажда се стреми да „утоли“ сега, а не върху причините, които се крият в отдавна заровени в миналото травмиращи събития. Освен това, гещалттерапията помага на клиента да изрази истинския си Аз, своите мисли и чувства, без да изпитва мъчителна вина или нужда да се оправдава. В резултат, гещалттерапията цели постигането на по-голяма устойчивост на личността и доверие в себе си и собствените й сили, а не във външните фактори или хора, както и самоусъвършенстване и себеизрастване.
Гещалт молитвата на Фриц Пърлс:
Аз си гледам моята работа, а ти твоята.
Аз дойдох на този свят не за да живея според твоите очаквания,
а ти – не за да живееш според моите.
Аз съм си аз, а ти си ти.
Ако случайно се намерим, това е прекрасно, ако ли не – какво да се прави.